Na slovíčko s náměstkem hejtmana pro IT a Evropské záležitosti

Plzeň Plzeň
e-mail: telefon:
web:

V dubnovém vydání Žurnálu jsme do rubriky Na slovíčko s… vyzpovídali nového náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro IT a Evropské záležitosti, Martina Rybára. Kromě otázek vztahujících se k jeho oboru jsme se zeptali i na kulturní tipy, či doporučení pro cestování po Plzeňském kraji a na sport. Co na sebe Martin Rybár prozradil?

Jaký je Váš nejoblíbenější turistický cíl v Plzeňském kraji, kam byste rád pozval čtenáře?

Jsem milovník historie, hradů a zámků, takže mimo našeho nově zrekonstruovaného přeštického kostela bych určitě doporučil hrad Rabí, nebo zámek Kozel, to jsou takové moje srdcovky. A protože jsem také milovník piva, rozhodně bych si to spojil s návštěvou některého z malých pivovarů! Koneckonců, jsme kraj s pivem a dobrou kuchyní neodmyslitelně spjatý.

Jsou v Plzeňském kraji místa, kam se rád vracíte?

Musím říct, že moc rád se vracím do kraje mezi Rabštejnem, Manětínem a Mladoticemi, až do Plas. Ale vlastně celé okolí Střely mám moc rád. Před lety jsem tam byl na skautském letním kurzu a před tím u Liblína na táboře, a od té doby si tam rád občas vyrazím na čundr. Moje prababička pocházela z Chodska a v dětství jsme měli rodinnou chalupu na České Kubici, takže tamní okolí je také moje srdcovka, a výlet na Čerchov čas od času musím udělat.

Využíváte cyklostezky Plzeňského kraje, nebo raději volíte pěší turistiku? Dejte našim čtenářům tip na výlet.

Záměrně jsem dosud opomenul Šumavu. Já nejsem moc cyklista, ale moc rád chodím a přespávám v přírodě. To mám díky celoživotnímu působení ve skautu. Každý rok využíváme systém Šumavských nocovišť, kdy v létě chodíme letní šumavský vandr. Co máme děti, chodíme od Alžbětína přes jezero Laka, Prášily a přespáváme na Poledníku. Tuhle víkendovku mám moc rád. A v pozdější části podzimu zase přespáváme na podzimním šumavském vandru na nocovištích Modrava a Bučina.

Chodíte rád na koncerty jakéhokoli typu? Pokud ano, jaký jste v poslední době navštívil?

Chodil jsem hlavně za mých studentských let. Teď dávám přednost trávení večerů s mými dětmi, novorozenou dcerou a tříletým synem. Ale ještě před pár lety jsem moc rád, jakožto velký fanoušek fantasy a sci-fi, chodil na koncerty filmové a herní hudby. Dřív jsem také rád chodil na festival Hrady CZ a na Chodrockfest a doufám, že se k tomu zase vrátím, třeba i s dětmi, až budou větší. Vypadá to, že se nám jako městu Přeštice podaří ve spolupráci s římskokatolickou farností začít pořádat koncerty vážné hudby v našem kostele, a ty si určitě ujít nenechám!

Máte rád výstavy? Vzpomenete na nějakou, která Vás zaujala?

Rád chodím na výstavy pořádané Československou obcí legionářskou. Od legiovlaku po místní malé výstavy, které vzpomínají na místní dějiny. Myslím si, že máme na co být v naší zemi pyšní, ale občas si to potřebujeme připomínat. Nejsem moc člověk, co by navštěvoval výstavy výtvarného umění, mám rád historii a příběhy. Proto doufám, že množství výstav popisujících zajímavé příběhy rodáků nebo vyprávějící historii našich obcí budu moci navštěvovat v co největším měřítku, a za každou takovouto výstavu moc děkuju všem, co se na ní podílejí. Ti lidé jsou neskuteční srdcaři.

Máte pro naše čtenáře tip na zajímavé divadelní představení?

Caveman. Oneman show, která velmi vtipně podává stereotypní rozdíly mezi muži a ženami. Tohle představení mě vážně baví a vždy se nasměju. Ale jinak bych chtěl navést čtenáře, aby se podívali do svého okolí a chodili na ochotnická divadla. Nejlepší kulturní zážitky jsou s lidmi, které máme rádi v našem okolí a k tomu jsou ochotnická představení skvělá.

Zaujal Vás letos nějaký dobrý film? Vzpomenete si na nějaký film natáčený v Plzeňském kraji?

Vlastně ani nevím, co teď běželo v kinech. Naposled jsem byl na druhém dílu Duny a ten mě bavil hodně. A doma se těším, až syn trochu povyroste, abychom mohli začít s Harry Potterem.

Jakou knížku máte teď rozečtenou? Čtete lokální autory, tedy knihy o kraji, nebo od autorů z regionu?

Jak jsem říkal, jsem velký fanoušek sci-fi a fantasy, tam moc lokálních autorů neznám, ale právě teď mám rozečteného Murtagha. Z lokálních autorů se chystám přečíst si knihu Zelená Hora v sevření smrtihlavů, hlavně protože ji napsal spolužák z gymnázia v Blovicích Patrik Keller. A v knihovně na mě čeká Lucemburská epopej, tu Přemyslovskou jsem už dočetl.

Máte v gesci IT a evropské záležitosti, což může čtenářům znít dost nejasně. Co obecně tedy máte na svých bedrech v oblasti IT, co kraj v tomto směru dělá pro své občany?

Souhlasím, že to může pro občany znít hodně neuchopitelně a abstraktně. Ale je to celkem široké a užitečné portfolio. V oblasti IT může být Plzeňský kraj svým občanům a starostům obcí velmi nápomocný. Nabízí široké spektrum služeb od Platebního portálu Plzeňského kraje, připojení k síti CameINET, spisové služby, přes Digitální technickou mapu DTM, což je podrobná digitální mapa obsahující technické a geografické informace o území. To se hodí při územním plánování, při plánování silnic, ale také třeba při rozvoji vodovodních, kanalizačních, elektrických a jiných sítí. Ale je toho mnohem více. A není to o tom, že chceme občany a starosty zahlcovat všemožnými aplikacemi. Ba naopak chceme věci zjednodušovat, a hlavně nikoho nezatěžovat. Tou cestou je digitalizace. Ale musí být přehledná a jednoduchá. Zároveň je to odvětví, které se velmi rychle vyvíjí a otevírá se tu tak prostor pro inovace, rozvoj firem a startupů, ale také přeshraniční spolupráci.

Další Vaší působností jsou evropské záležitosti. Co obnáší tato oblast a v čem je prospěšná lidem?

Z této gesce může náš kraj velmi těžit. Už jen to, že v Bruselu máme své zastoupení v podobě Plzeňského domu, který je velmi aktivní a má skvělou pověst. Pomáhá nám zjišťovat informace o chystaných programech i dotacích. Díky tomu se o nich dozvíme ještě před jejich zveřejněním, a můžeme tak včas čerpat finance například na rozvoj infrastruktury, na podporu inovativních firem, ale i na mnoho dalšího. Zároveň nám Plzeňský dům pomáhá protlačovat takovou politiku, která je v zájmu našeho kraje.

V čem jsou Vám obě Vaše gesce blízké?

Jsou to gesce, které skýtají velký potenciál. Ten vidím především v inovacích. Našemu kraji bohužel za poslední léta ujíždí vlak a z regionu se stala spíše montovna. Já ale vidím příležitost právě v propojení těchto gescí s cílem podporovat inovace, podporovat nápady, podporovat chytré a podnikavé lidi, podporovat rozvoj kraje. Tím se v minulosti náš kraj chlubil. Chci, abychom tu měli funkční inovační centrum. Abychom tu měli zdravé firmy, stabilizované na úrovni personálií i financí. Chci, abychom začali růst v žebříčcích inovativních firem a inovativního průmyslu, protože inovace byly vždycky motorem ekonomického rozvoje.

↑ zpět na začátek článku ↑

Na slovíčko s náměstkem hejtmana pro IT a Evropské záležitosti

Sledujte nás

na sociálních sítích:

Ikona Facebook  

Kontaktujte nás

PROPAGANDA s. r. o.
Záběhlická 3254 / 51
106 00 Praha 10 – Záběhlice

více kontaktních údajů